Kinsale 5 mile road race

Kinsale Regatta 5 Mile Road Race

Friday 4th August@7.30pm.

Sponsored by Kinsale Coffee

Promoted by Belgooly AC

Results 2017

Entries taken at Kinsale GAA Grounds

, changing facilities and showers available at the ground.

Entry fee €10

Accurate course, A.A.I Permit Granted

Entries taken on the night from 6.30 till 7.15pm.

The race will start at the GAA grounds and finish by the Bank of Ireland in Kinsale town.

The race is open to all athletes, Joggers, fun-Runners & walkers.

For health & safety reasons, no dogs, buggies or ear/headphones allowed.

Details from John @ 0861713500

                                              

The Dick Copithorne Memorial Run

Belgooly Athletic Club promotion

Main Sponsor – Bandon Co-op

Cheque presentation to the Bowel cancer unit in CUH.

Sponsorship cheques also presented to Belgooly AC committee members by Michael Murphy (Bandon Co-Op, Kinsale branch) and Olivia Kelly (Keary’s motor group Cork)

For more information, results and photos of the run please visit our news or events page

We are one of the largest juvenile athletic clubs in County Cork.  Currently we have over 200 juvenile members and we also have an active and growing Senior and Masters membership.  Our athletes are trained by qualified AAI coaches and regularly compete in events (track, field & cross country) at local, regional, national and international level.

Munster Individual indoor events 2017

Here are the results from the first weekend of the Juvenile indoor events in Nenagh.

Girls U9-60m Sprint 7th Giselle Ahern 10.92
Girls U9 Long Jump 2nd place Giselle Ahern 3.08m
Girls U9 Long Jump 18th Lucy Swinburne 2.40m
Girls U9 Long Jump 20th Keelin Swinburne 2.30m
Girls U9 Long Jump 22nd Siun Henchy 2.28m
Girls U 10 -60m Sprint 2nd place Ali Dromey 9.66
Girls U10-60m sprint 6th place Ava Hanley 10.05
Girls U10 Long Jump 2nd place Ava Hanley 3.23m
Girls U10 Long Jump 6th place Ali Dromey 3.14m
Girls U10 Long Jump 17th Place Susanne Healy Bird 2.90m
Girls U10 Long Jump 33rd place Lily Grey 2.61m
Girls U10 Long Jump 35th place Ciara Bambury 2.55m
Girls U11 Long Jump 4th place Ruby Swinburne 3.51m
Girls U11 Long Jump 14th place Sally Murray 3.28m
Girls U11 Long Jump 45th place Clara Sievewright 2.14m
Girls U11 Long Jump 50th Aoife Bambury 1.91m
Girls U12 60m Sprint 1th Place Hannah Falvey 8.68
Girls U12 60m sprint 8th Aislinn Henchy 9.44
Girls U12 600m 10th Zoe Conway 2:06.26
Girls U12 Long Jump 1th Place Hannah Falvey 4.35m
Girls U12 Long Jump 33rd Abbie Dorney 2.92m
Girls U12 Long Jump 36th Ellen Doherty 2.80m
Girls U12 High Jump 3rd Place Hannah Falvey 1.32m
Girls U12 High Jump 11th Abbie Dorney 1.15m
Girls U12 High Jump 23rd Ellen Doherty 1.00m
Boys U10-60m sprint 10th Tom Murray 9.91
Boys U10 500m 14th Tom Murray 1:47.24
Boys U10 Long Jump 7th Tom Murray 3.30m

Some pictures from the day

 

Munster Juvenile U14 – U19 Track & Field Championship 2017

Athletes took part in the Munster track & field events in CIT over the weekend of 17 & 18 June. In the extremely hot conditions there were some exciting events.

Glory Wenegieme taking gold in the 200m in a new Munster record of 24.49 secs and joint first in the 80m with a silver in the 800m. Billy O’Riordan found the conditions extremely exhausting but put everything he could muster into his events, well done Billy.

Adam Turner qualified for the All-Ireland U15 long jump competition.

The boys U14 relay squad pushed each other to a Munster track record for the 4 x 100m relay. There are 6 athletes on the panel at present, Timmy Hawkins, Sean Carmody, Max O’Reilly, Billy O’Riordan with Glory and Praise Wenegieme. It’s great to see each one pushing the others for a place in the relay so much that it produced a Munster record for the 4 that ran.

Sarah Cooper & Coaimhe Henchy also took part on the weekend and although their training was interrupted by exams they still produced brilliant performances on the day.

 

Munster Juvenile Indoor events

Here are the results from the first weekend of the Juvenile indoor events in Nenagh.

Girls U9-60m Sprint 7th Giselle Ahern 10.92,,Girls U9 Long Jump 2nd place Giselle Ahern 3.08m,,Girls U9 Long Jump 18th Lucy Swinburne 2.40m,,Girls U9 Long Jump 20th Keelin Swinburne 2.30m,,Girls U9 Long Jump 22nd Siun Henchy 2.28m,,Girls U 10 -60m Sprint 2nd place 2 Ali Dromey 9.66,,Girls U10-60m sprint 6th place Ava Hanley 10.05,,Girls U10 Long Jump 2nd place Ava Hanley 3.23m,,Girls U10 Long Jump 6th place Ali Dromey 3.14m,,Girls U10 Long Jump 17th Place Susanne Healy Bird 2.90m,,Girls U10 Long Jump 33rd place Lily Grey 2.61m,,Girls U10 Long Jump 35th place Ciara Bambury x2.55m,,Girls U11 Long Jump 4th place Ruby Swinburne 3.51m,,Girls U11 Long Jump 14th place Sally Murray 3.28m,,Girls U11 Long Jump 45th place Clara Sievewright 2.14m,,Girls U11 Long Jump 50th Aoife Bambury 1.91m,,Girls U12 60m Sprint 1th Place Hannah Falvey 8.68,,Girls U12 60m sprint 8th Aislinn Henchy 9.44,,Girls U12 600m 10th Zoe Conway 2:06.26,,Girls U12 Long Jump 1th Place Hannah Falvey 4.35m,,Girls U12 Long Jump 33rd Abbie Dorney 2.92m,,Girls U12 Long Jump 36th Ellen Doherty 2.80m,,Girls U12 High Jump 3rd Place Hannah Falvey 1.32m,,Girls U12 High Jump 11th Abbie Dorney 1.15m,,Girls U12 High Jump 23rd Ellen Doherty 1.00m,,Boys U10-60m sprint 10th Tom Murray 9.91,,Boys U10 500m 14th Tom Murray 1:47.24,,Boys U10 Long Jump 7th Tom Murray 3.30m,

Some pictures of the days events.